سوالات شرعی

احکام مناسبتی شب قدر

با توجه به فرا رسیدن ایام شبهای قدر، احکام مناسبتی این ایام بر اساس استفتاء رهبر معظم انقلاب تقدیم حضور می گردد.

ادامه مطلب ...

پخش صدای مراسمات به بیرون حسینیه و مسجد

سؤال: از ساختمان حسینیه صدای قرائت قرآن و مجالس حسینی بسیار بلند پخش می‌شود به‌طوری که صدای آن از بیرون شهر هم شنیده می‌شود واین امر منجر به سلب آسایش همسایگان شده است و مسئولین و سخنرانان حسینیه اصرار به ادامه آن دارند، این عمل چه حکمی دارد؟

ادامه مطلب ...

بر اساس مبانی فلسفی، آیا خدایی که خودش جسم، قوه و استعداد و... ندارد، می‌تواند چنین چیزهایی را در اختیار دیگران قرار دهد؟

خالق هرچیزی از جمله جسم و قوه و... خدا است. از طرفی هم می‌گوییم معطی شیء فاقد شیء نیست. پس خدایی که معطی جسم و قوه و استعداد...است، خودش هم باید جسم، قوه و استعداد داشته باشد!

ادامه مطلب ...

چرا متن سوره فاتحه به شیوه‌ای است که گویا بنده با خدایش سخن می‌گوید و نه خدا با بنده‌اش؟!

السلام علیکم؛ یکی از دوستان مسیحی از من پرسید قرآن کلام خدا است که بندگانش را مخاطب قرار داده. پس چرا در سوره فاتحه مضمون آن یک دعای بنده است که خداوند را مورد خطاب قرار می‌دهد؟!

ادامه مطلب ...

چرا خداوند به عموم پیامبران خطاب می‌کند تا به مردم بگویند که هیچ پاداشی از آنان نمی‌خواهند، اما به پیامبر اسلام(ص) اجازه داده تا یک پاداش - و آن هم دوستی اهل بیت(ع) - را از مردم بخواهد؟

چرا خداوند بین خطاب به رسول اکرم(ص) و خطاب به انبیای دیگر فرق گذاشته است؛ در خطاب به رسول اکرم(ص) می‌فرماید: «قل لا أسئلکم علیه اجراً الاّ المودّة فی القربی»، ولی در خطاب به سایر پیامبران(ع) فرمود: «قل لا اسئلکم علیه اجراً ان اجری الا علی الله»؟

ادامه مطلب ...

پیامبر(ص) فرمود: «امام حسن(ع) و امام حسین(ع)، آقای جوانان بهشت هستند». آیا اهل سنت نیز این روایت را از حضرتشان نقل کرده‌اند؟

لطفاً بفرمایید این حدیث: «قال رسول الله(ص): الحسن(ع) و الحسین(ع) سیدی شباب اهل الجنه». اولاً آیا حدیث متواتر لفظی یا معنوی است؟ ثانیاً آیا در کتب دیگر مذاهب اسلامی ثبت شده است؟

ادامه مطلب ...

Enter Title
ماوس رابرروي اينجا نگه داريد و سپس برروي نوارابزار براي ويرايش متن استفاده كنيد.

تمامی حقوق این سایت متعلق به سنتاد بازسازی عتبات عالیات می باشد Copyright © 2014 - All rights reserved.
طراحی سايت و بهينه سازی سايت توسط پورتال فراتک