صلوات خاصه حضرت علی ابن موسی الرضا(ع)
اللهّمَ صَلّ عَلي عَلي بنْ موسَي الرّضا المرتَضي الامامِ التّقي النّقي و حُجَّّتكَ عَلي مَنْ فَوقَ الارْضَ و مَن تَحتَ الثري الصّدّيق الشَّهيد صَلَوةَ كثيرَةً تامَةً زاكيَةً مُتَواصِلةً مُتَواتِرَةً مُتَرادِفَه كافْضَلِ ما صَلّيَتَ عَلي اَحَدٍ مِنْ اوْليائِكَ.

ابزار ساخت متن های متحرک


 
خطر سقوط گلدسته حرم کاظمین برطرف شد

تاریخ ایجاد   پنجشنبه, 8 اسفند 1398     بازگشت

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، حرم امامین جوادین (ع) در کاظمین چهار گلدسته دارد که ستاد بازسازی عتبات در طول بازسازی و توسعه این حرم مطهر از کج شدن یکی از این گلدسته‌ها(مناره شمال شرقی) حرم مطهر مطلع شد.
تولیت حرم کاظمین نیز به دلیل مشاهده توانمندی‌های ایرانیان در مقاوم‌سازی ستون‌های اطراف ضریح امام حسین (ع)، انجام این پروژه مهم را به ایران واگذار شد.
بر همین اساس، ستاد بازسازی عتبات با مشاوره از خاک‌شناسان و مهندسان مختلف و همچنین پس از محاسبات علمی و بررسی توسط مهندسان کشورمان، سطحی بودن آب‌های زیرزمینی در شهر کاظمین را علت انحنای ۸۰ سانتی‌متری گلدسته شرقی حرم امامین جوادین (ع) عنوان و با برنامه‌ریزی برای رفع کجی این مناره اقدام کرد.
حفظ ساختار مناره در مقاوم‌سازی
با توجه به اینکه میزان نشست پی مناره شرقی باب‌المراد حرم امامین جوادین (ع) آنقدر زیاد بود که به عقیده مهندسان خطوط قرمز را هم رده کرده بود و هر لحظه امکان سقوط آن وجود داشت، از طرفی هم قرار بود ساختار مناره به دلیل تاریخی و سنتی بودن حفظ شود، تصمیم گرفته شد تا کار مقاوم‌سازی با شیوه‌ای خاص انجام شود.
یکی از مهندسان این پروژه با بیان اینکه مقاوم سازی گلدسته حرم امامین جوادین (ع) با ساخت سازه پوششی ساپورت صورت گیرد، گفت: بهترین شیوه برای جلوگیری از انحنای بیشتر یا حتی سقوط احتمالی مناره شرقی حرم مطهر، بتن‌ریزی این گلدسته بود که این روش به خوبی انجام شد.
بر همین اساس، مهندسان ایرانی به منظور رفع این مشکل اقدام به حفر سوراخ‌هایی در اطراف این مناره برای پی ریزی بتن مخصوص کردند که این روند بیش از ۴ ماه به طول انجامید.
زلزله کرمانشاه و نگرانی‌ها برای سقوط مناره حرم
در حین انجام مراحل اولیه مقاوم‌سازی گلدسته شرقی حرم امامین جوادین (ع)، زلزله کرمانشاه رخ داد که این زلزله در عراق بویژه شهر کاظمین نیز حس شد و با توجه به انحنای زیاد گلدسته حرم مطهر، متخصصان نگران سقوط آن بودند که البته این مناره در زلزله کرمانشاه آسیبی ندید.
به گفته مهاجری مسؤول پروژه مقاوم‌سازی گلدسته حرم امامین جوادین (ع)، پس از شناسایی محل بتن‌ریزی در اطراف مناره کج شده حرم امامین جوادین (ع)، بتن خاص با روشی نوین و کارشناسی شده تزریق شد تا فوندانسیون مناره حرم مطهر امامین جوادین (ع) محکم شود و پس از تقویت مناره، عملیات مقاوم‌سازی آن صورت گیرد.
عملیات مقام‌سازی گلدسته شرقی حرم امامین جوادین (ع) مراحل نهایی را طی می‌کند. پس از پایان این روند، عملیات طلاکاری این گنبد آغاز می‌شود که البته با توجه به استقرار بخشی از تیم و وسایل مهندسی بتن‌ریزی، طلاکاری این گنبد سال آینده انجام می‌گیرد.
در چند سال اخیر روند طلاکاری گلدسته‌های حرم امامین جوادین (ع) انجام شد که این گلدسته کج شده به دلیل وضعیتی که داشت، قرار شد بعد از مقاوم‌سازی، طلاکاری شود.
به گزارش فارس، روند مقاوم‌سازی گلدسته کج شده حرم امامین جوادین (ع) حدود دو سال به طول انجامید و از سال آینده نیز طلاکاری می‌شود.

 
زیارت مجازی آنلاین حرم مطهر امام رضا(ع)

 

با انتخاب تصویر مربوط به هر صحن می توانید به صورت زنده  و مستقیم  به تماشای آن صحن بنشینید.

 


دلنوشته های فرشته های کوچک

           

تصاویر در اندازه اصلی را در نگارخانه - بخش دلنوشته ها دنبال کنید

گالری
 


تمامی حقوق این سایت متعلق به سنتاد بازسازی عتبات عالیات می باشد Copyright © 2014 - All rights reserved.
طراحی سايت و بهينه سازی سايت توسط پورتال فراتک